The results from the District Championships are in!

This tournament was an invitation only event held in Lancaster, Pennsylvania on Friday and Saturday, June 7th and 8th. Participants came from Maine all way down to Virginia to compete in events such as forms, weapons, sparring, musical forms events, team events, and more.

Please join us in congratulating all of this year’s participants and winners from ATA Martial Arts of West Chester:

  • Hanna Alderman – District Champion in forms and weapons
  • Paul Alderman – 3rd in forms and 2nd in weapons
  • Saket Banda – District Champion in sparring, 2nd in weapons, and 2nd in combat sparring
  • Aditi Banda – 2nd in combat sparring and 2nd in sparring
  • Max Cornman – 2nd in forms, 2nd in weapons, and 2nd in creative forms
  • Kenzie Costa – 3rd in forms and 3rd in sparring
  • Aubry Dowd – District Champion in sparring
  • Stell Estrada – 3rd in creative forms and 3rd in X-treme forms
  • Gavin Fawcett – District Champion in X-treme forms and 2nd in X-treme weapons
  • Ethan Fernandez – District Champion in X-treme forms, 2nd in forms, 3rd in weapons, and 2nd in X-treme weapons
  • Chase Fusco
  • Kerrie Garrison – 3rd in weapons
  • Wesley Hicks
  • Vincent Jouan – District Champion in sparring, 3rd in combat sparring
  • Dalton Kelsey
  • Addison Kelsey
  • Revanth Kosaraju
  • Owen Kukulka
  • Ruby Masishin – 3rd in combat sparring
  • Catherine Martin
  • Nicole McCarthy – 2nd in weapons and 2nd in sparring
  • Stephanie McGann – District Champion in creative forms, creative weapons, X-treme forms, and X-treme weapons, 2nd in forms, 2nd in weapons, 2nd in combat, and 2nd in sparring
  • Mike McGann – District Champion in creative weapons and X-treme weapons, 2nd in forms, 3rd in weapons, 3rd in combat sparring, 3rd in creative forms, and 2nd in X-treme forms
  • Mae Millard – District Champion in forms, creative forms, and X-treme forms, 3rd in weapons, 2nd in creative weapons, 2nd in X-treme weapons
  • Elle Millard
  • Lila Moffett – District Champion in weapons
  • Noah Myers – District Champion in sparring, 2nd in forms, and 3rd in combat sparring
  • Weston Nichols – 3rd in X-treme forms, 2nd in X-treme weapons
  • Jennifer Nichols – District Champion in X-treme weapons and 3rd in combat sparring
  • CJ Nichols – District Champion in combat sparring, creative forms, and X-treme forms, and 3rd place in forms
  • Teddy O’brien – 3rd in creative forms, 3rd in creative weapons, 2nd in X-treme forms, and 2nd in X-treme weapons
  • Dante Pesce
  • Tobias Reynolds – District Champion in combat sparring and 3rd in sparring
  • Beau Rullo – 3rd in combat sparring
  • Arjay Shah
  • Payton Siegfried – District Champion in forms, weapons, combat sparring, sparring, creative forms, creative weapons, and X-treme forms and 2nd in X-treme weapons
  • Shane Sweeney
  • Enzo Terranova
  • Nina Wallace – 3rd in combat sparring, 3rd in sparring
  • Sandy Young – District Champion in weapons, combat sparring, and X-treme forms
  • Daniel Young
  • Juan Zavaleta – District Champion in forms, weapons, and combat sparring
  • Team Dub C Elite – District Champion in combat sparring
  • Team Dub C Varsity – District Champion in sparring
  • Team Dub C Bantam – 2nd in combat sparring, 3rd in sparring
  • Team Dub C JV – 2nd in combat sparring

17 out of 40 earned a first place gold medal. Overall ATA West Chester brought back 37 individual titles and 2 team titles. That’s impressive!

The next step for many of these competitors is World Championships in Phoenix, Arizona in July where black belts may battle for the esteemed title of World Champion. All of the competitors make us proud!